Webinar: Begagnatmarknadens utveckling Q1 2026
17 april, 2026
Ännu ett kvartal har passerat, och det betyder enligt tradition att vår marknadsanalytiker Karl Wahlin har tagit plats i studion för att dela sina insikter om marknaden tillsammans med Kvdbil.
Hur har försäljningen gått på begagnatmarknaden? Och vad har hänt med priserna? Karl Wahlin samtalar med Kvdbils försäljningschef Daniel Odsberg för att ge oss insikter från årets första månader. De sneglar också in på nybilssidan, om varför nya bilar blir både billigare och dyrare, och inte minst om kommande Euro 7 och hur det kan komma att påverka begagnatmarknaden.
Kvdbils kommunikationschef Jessica Jegermalm berättar även om Kvdbils nya sortimensklasser på kvdbil.se. Och om hur vissa bilar nu kvalificerar för ett alternativt köpsätt: att köpa bilen till fast pris – en fördel för både den som säljer och den som köper bil genom Kvdbil.
Begagnatprisindex som visas i webinaret

Begagnatprisindex (BPI) från 2015 fram till Q1 2026.

Begagnatprisindex (BPI) per drivmedel.